Głowa, serce, baza. Jak zrozumieć nuty perfum?

Robienie perfum czasami wydaje się być dziełem magików. Perfumerzy wiedzą, jak nieustannie trzymać rękę na pulsie i tworzyć nowe zapachy. Tajemnica tych urzekających zapachów tkwi w subtelnym połączeniu nut: głowy, serca i bazy. Naucz się je rozszyfrowywać, żebyś mogła świadomie wybierać perfumy.

Kosmetyki – co to za nuty perfum?

Perfumy składają się ze struktury zwanej piramidą zapachową, ponieważ można wyróżnić górną nutę u góry piramidy, nutę serca w środku i dolną nutę bazową. Każda nuta jest mniej lub bardziej trwała i nie ma tej samej lekkości lub głębokości w zależności od jej miejsca w piramidzie. Wynika to z masy ich molekuł. Górne nuty, które są lżejsze, szybko wyparują, a dolne, które są cięższe, dłużej. Te o średniej wadze to nuty środkowe. W zależności od dawki każdej nuty, zapach będzie świeży i lekki, lub mocny i głęboki.

Różne nuty zapachowe.

1. Górna nuta.

Górna nuta to ta, którą czujesz się pierwszy. I nie bez powodu: jest bardzo lotny: można go poczuć, gdy tylko spryska się perfumami. Mówi się, że jest świeży i zielony: jego tonacja zapachowa jest lekka i trwa maksymalnie tylko 2 godziny, ale zazwyczaj odparowuje po 30 minutach.
Nuty górne to wiele owoców cytrusowych, ale także drzewo herbaciane, gorzkie migdały, różowe jagody, bergamota, bazylia, palisander, kamfora, cytryna, wawrzyn, lawenda, mirt, mięta, rozmaryn, a nawet czarny pieprz. Wszystkie te zapachy oferują aromatyczną lub zieloną świeżość: jest to techniczna nuta. Mieszanka ta jest szczególnie bogata w nuty górne: są one lekkie, świeże i nie utrzymują się długo na skórze. Ta ulotna nuta często kojarzy się z uczuciem zazdrości, bo to ona sprawia, że chcemy kupić perfumy lub nie.

2. Nuta serca.

Nuta serca jest tą, która nadaje zapachowi prawdziwą osobowość. Unosi się przez kilka godzin i odpowiada głównej charakterystyce zapachowej. Rumianek rzymski, majeranek, neroli, cyprys, szałwia, róża, jałowiec lub geranium są często używane do nuty serca zapachów. Są one kwiatowe, owocowe lub pikantne. Dokonuje on przejścia od świeżości nuty górnej do głębokości nuty podstawowej. Nuta serca kojarzy się z oryginalnością, ponieważ jest sygnaturą zapachu.

3. Nuta podstawowa.

Nuta bazowa jest najdłużej utrzymująca się: można ją poczuć jeszcze kilka dni po rozpyleniu perfum, na przykład na szaliku. Jego funkcja polega na utrwalaniu perfum i wyparowuje bardzo powoli. Drewno sandałowe, paczuli, mirra, róża skalna czy cedr atlaski występują w nutach bazowych, ze względu na ich drzewną, słodką lub skórzaną moc zapachową. Mówi się, że jest to uczucie nostalgii za pamięcią, ponieważ to nostalgia, którą odczuwasz, kilka dni po nałożeniu perfum, kiedy wdychasz koszulę lub szalik ukochanej osoby.

Jak wybrać i sprawić, by Twoje perfumy były trwałe?

Nie wybieraj za szybko swoich perfum. Istotnie, górna nuta jest ważną nutą dla perfumiarzy, ponieważ jest to pierwsza nuta, którą czujemy, kiedy mamy zamiar nabyć perfumy i pozwala nam ona podjąć decyzję. Bardziej właściwe jest jednak poczekać na odkrycie nuty serca przed wyborem nowego zapachu.
Te same perfumy mogą różnić się w zależności od osoby, ponieważ skład kwasowości jest unikalny dla każdej z nich i sprawi, że perfumy będą ewoluować inaczej w zależności od osoby. Aby nuta Twoich perfum była trwała, wystarczy rozpylić ją na tkaninę wykonaną z naturalnego materiału, takiego jak wełna lub len. Rzeczywiście, łatwo się nim impregnuje, ponieważ są to materiały, które nie wydzielają ciepła.